Answer:
1. 12.5 oz bag of Doritos
2. 5 bars of soap
3. 45 miles
4. $49.95
Explanation:
1. For this one, you want to find the price per ounce, and see which one is lower to find the better deal.
$3.79 ÷ 12.5 oz = $0.3032 per oz
$1 ÷ 3 oz = $0.333333333 per oz
The 12.5 oz bag is a better deal.
2. For this one, you want to find the price per bar, and see which one is lower to find the better deal.
$10 ÷ 12 bars = $0.83333 per bar
$4 ÷ 5 = $0.80 per bar
The 5 bars of soap is a better deal.
3. If he drives for 3 hours at 15 miles per hour, that means he will go 45 miles. This is because he goes 15 miles every hour, multiply that by 3, and it is equal to 45 miles.
4. For this one, you have to multiply $9.99 by 5 to see the total price.
$9.99 × 5 = $49.95
Hope this helps!