67.4k views
1 vote
a nut wholesaler sells a mix of peanuts and cashews. he charges $2.80 per pound for peanuts and $5.30 per pound for cashews. if the mix is to sell for $3.30 per pound, how many pounds each of peanuts and cashews should be used to make 100 pounds of the mix? peanuts lb cashews lb

User Markiesch
by
7.5k points

1 Answer

2 votes

Answer:

Let x be the number of pounds of peanuts and y be the number of pounds of cashews

cost for 100 pounds at a price of $3.3 per pound 2.80x + 5.30y = 3.30 * 100

x + y = 100

we have the system

x+y=100

2.8x+5.3y=330

by substitution: y= 100-x

we replace y in the 2nd equation

2.8x+5.3(100-x)=330

2.8x+530-5.3x=330

2.8x-5.3x=330-530

-2.5x=-200

x=80

we calculate y:

x+y=100

80+y=100

y =100-80=20

to make 100 pounds of mix at a price of $3.30 per pound. he must have 80 pounds of peanuts and 20 pounds of cashews

we check:

2.8*80 + 5.3*20=330

User Robbie Wareham
by
8.3k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories