0 Comments
Answer:
4 bananas cost $10
Explanation:
calculate the unit cost ( cost of 1 banana ) by dividing the cost of 10 by 10, then multiply by 4.
$25 ÷ 10 = $2.50 ← cost of 1 banana
then
cost of 4 bananas = 4 × $2.50 = $10
9.4m questions
12.2m answers