113k views
5 votes
A bunch of 10 bananas cost $25. How much will 4 bananas cost?

1 Answer

3 votes

Answer:

4 bananas cost $10

Explanation:

calculate the unit cost ( cost of 1 banana ) by dividing the cost of 10 by 10, then multiply by 4.

$25 ÷ 10 = $2.50 ← cost of 1 banana

then

cost of 4 bananas = 4 × $2.50 = $10

User Bezmax
by
8.5k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories