56.6k views
0 votes
Quick! +18 Question! Ms. Pawnee or Lawner or Dawner is comparing the Cost of Two (2) Packages of Socks. One Package has 8 Pairs of Socks for $12.00. Another Package has 3 Pairs of Socks for $6.00. Are the Rates here Equivalent? Explain your Reasoning.

M.E.D.O CORP!

Quick! +18 Question! Ms. Pawnee or Lawner or Dawner is comparing the Cost of Two (2) Packages-example-1
Quick! +18 Question! Ms. Pawnee or Lawner or Dawner is comparing the Cost of Two (2) Packages-example-1
Quick! +18 Question! Ms. Pawnee or Lawner or Dawner is comparing the Cost of Two (2) Packages-example-2
User PeterBelm
by
8.3k points

1 Answer

3 votes

Answer: The rates are not equivalent. To compare the rates, we need to find the cost per pair of socks for each package.

Step-by-step explanation: Please let me know if this helped and if you need more help have a nice day.

For the first package, there are 8 pairs of socks for $12.00. To find the cost per pair, we divide the total cost by the number of pairs: $12.00 ÷ 8 pairs = $1.50 per pair.

For the second package, there are 3 pairs of socks for $6.00. Again, we divide the total cost by the number of pairs: $6.00 ÷ 3 pairs = $2.00 per pair.

Since the cost per pair of socks is different for each package ($1.50 per pair for the first package and $2.00 per pair for the second package), the rates are not equivalent. The first package has a lower cost per pair of socks, making it the better deal in terms of price.

User Haris Krajina
by
8.3k points