17.9k views
5 votes
Marty and lance saw an advertisement for a 24 pound bag of oranges that costs 5.98 how much should a 13 pound bag cost

User Cian E
by
8.3k points

1 Answer

5 votes
A 13 pound bag should cost $3.25.

Firstly, we divide $5.98 by 24lb to see how much each pound costs. (If we were to see this as a fraction, think of the numerator as the thing you’re trying to find, and the denominator as the thing you’re trying to “get rid” of.)

5.98 / 24 = $0.25. We can make it into an equation: y = 0.25x
X = amount of lbs, Y = the total cost.
since we are trying to find how much a 13lb bag costs, we put 13 as the x-value.

y = 0.25(13). y = 3.25.
User Elle Absolute
by
7.6k points

No related questions found