59.7k views
5 votes
Need Help with this pls help me

Need Help with this pls help me-example-1
User Ostad
by
8.6k points

1 Answer

3 votes

Answer:

Yes, 1:0.75 (one to 0.75, or one to 75 cents)

Explanation:

How much does one pack of gum cost? 75 cents, right?

Then how much would 2 packs of gum cost?

  • 0.75 + 0.75 = 1.50
  • or: 2(0.75) = 1.50

Three packs?

  • 0.75 + 0.75 + 0.75 = 2.25
  • or: 3(0.75) = 2.25
  • Look at what they gave you: "3 packs for 2.25"
  • It's the same amount.

How about 6 packs?

  • 6(0.75) = 4.50
  • Look at what they gave: "6 packs for 4.50"
  • Again, the same amount.

So the thing is, you'll pay a fixed 75c for every pack of gum you buy, which you can represent as 0.75x, where x is the number of packs.

Whenever you can multiply by a constant like that and it works out, that's a proportional relationship. The relationship is "1 to 0.75". If you want 10 packs of gum, multiply each side of the proportion to get "10 packs for 7.50."

Aa a real-life aside, sometimes when you buy things you get a little discount if you buy more of them. Have you ever seen that? I saw it recently on raffle tickets: they cost $3 each, but you could get 2 for $5. That is NOT a proportional relationship, because 2 tickets would only cost you 2.50 each, not $3.00.

You see it too with pounds of produce sometimes, or things like that.

User Bobanahalf
by
8.2k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.