34.9k views
2 votes
Could you help Judy decide which of the following products is cheaper per ounce?

Canned fruit A Canned fruit B
$0.37 for 3 ounces $0.58 for 3 3/4
ounces

User Edenshaw
by
8.3k points

1 Answer

3 votes

Answer: Canned Fruit A is cheaper per ounce then canned Fruit B.

Explanation:

To determine which of the two canned fruits is cheaper per ounce, we need to calculate the price per ounce for each product.

For Canned Fruit A:

Price: $0.37

Ounces: 3

Price per ounce for Canned Fruit A:

Price per ounce=Price/Ounces=$0.37/3 ounces=$0.1233 per ounce

=$0.1233 per ounce

For Canned Fruit B:

Price: $0.58

Ounces: 3 3/4 (which is equivalent to 3.75 ounces)

Price per ounce for Canned Fruit B:

Price per ounce=Price/Ounces=$0.58/3.75 ounces=$0.1547 per ounce

=$0.1547 per ounce Now, we compare the prices per ounce:

Canned Fruit A costs $0.1233 per ounce.

Canned Fruit B costs $0.1547 per ounce.

User Keunwoo Choi
by
8.1k points

No related questions found