Answer: Canned Fruit A is cheaper per ounce then canned Fruit B.
Explanation:
To determine which of the two canned fruits is cheaper per ounce, we need to calculate the price per ounce for each product.
For Canned Fruit A:
Price: $0.37
Ounces: 3
Price per ounce for Canned Fruit A:
Price per ounce=Price/Ounces=$0.37/3 ounces=$0.1233 per ounce
=$0.1233 per ounce
For Canned Fruit B:
Price: $0.58
Ounces: 3 3/4 (which is equivalent to 3.75 ounces)
Price per ounce for Canned Fruit B:
Price per ounce=Price/Ounces=$0.58/3.75 ounces=$0.1547 per ounce
=$0.1547 per ounce Now, we compare the prices per ounce:
Canned Fruit A costs $0.1233 per ounce.
Canned Fruit B costs $0.1547 per ounce.