Answer: ratio of her SAVINGS to her EXPENDITURE=1:7
Explanation:
Neelam's daily income = ₹ 800
Neelam's daily savings amount = ₹100
Therefore her expenditure will be Daily income - Daily savings
= ₹ 800- ₹ 100= ₹ 700
ratio of her SAVINGS to her EXPENDITURE
= 100: 700
=1:7