171k views
4 votes
Knowledge Check The cost for a pack of 8 padlocks is $19.20. Find the unit price in dollars per padlock.

1 Answer

2 votes

Answer:

unit price = $2.40

Explanation:

to find the unit price , that is the price of 1 padlock

divide the cost of the 8 by 8 , that is

unit price = $19.20 ÷ 8 = $2.40

User Gams Basallo
by
8.5k points