50.1k views
2 votes
Q5. If 12 mangoes cost $27, how much do 20 mangoes cost?

User Fetty
by
9.0k points

1 Answer

4 votes

Answer:

20 mangoes cost $45

Explanation:

find the unit cost , that is the cost of 1 mango by dividing the cost $27 by 12

$27 ÷ 12 = $2.25 , then

cost of 20 = 20 × $2.25 = $45

User Andrew Simpson
by
7.6k points

No related questions found