129k views
2 votes
7.50 for 5 pounds unit rate

User Neovibrant
by
8.4k points

2 Answers

4 votes

Answer: 1.50 cents per pound

Step-by-step explanation: 7.50 divided by 5 = 1.50

User Anish Muthali
by
8.5k points
3 votes

Explanation:

$ 7.50 / 5 lbs = $ 1.50 per pound

User Mike Hall
by
7.9k points

No related questions found