129k views
2 votes
7.50 for 5 pounds unit rate

User Neovibrant
by
8.4k points

2 Answers

4 votes

Answer: 1.50 cents per pound

Step-by-step explanation: 7.50 divided by 5 = 1.50

User Anish Muthali
by
8.5k points
3 votes

Explanation:

$ 7.50 / 5 lbs = $ 1.50 per pound

User Mike Hall
by
7.9k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories