Final answer:
The cost per pound of strawberries is determined by dividing the total cost ($10.50) by the total weight (3 1/3 or approx 3.33 lbs).
Step-by-step explanation:
To find out the cost per pound of strawberries at Walt's, we need to divide the total cost by the total weight of the strawberries. In this case, $10.50 of strawberries weigh 3 1/3 pounds. First, we need to change 3 1/3 to a decimal. As one third is approximately 0.33, thus 3 1/3 is approximately 3.33 pounds.
So, we simply perform the calculation : $10.50 / 3.33 . The resulting number will be the cost per pound for strawberries at Walt's.
Learn more about Cost per Pound