19.9k views
1 vote
A bakery offers a sake price of $2.65 for 3 muffins. what is the price per dozen

User Urgo
by
8.1k points

1 Answer

7 votes
because it is $2.65 for three muffins that means a dozen would be four times that amount

(2.65 • 3) 4= 31.8
User Mity
by
7.5k points

No related questions found