63.6k views
5 votes
A 2-pint carton of chocolate milk costs $1.16. What is the price per cup?

User Jrsm
by
8.6k points

1 Answer

3 votes

Answer: $0.29

Explanation:

1 pint is equal to 2 cups

2 pints is equal to 4 cups

4 cups-> $1.16

1 cup-> $1.16 ÷ 4

=$0.29

User Judee
by
8.2k points

Related questions