60.7k views
4 votes
you and your brother go to the same store to buy fruit you purchase a large watermelon for $7.71 and 2.4 pounds of grapes of red grapes your brother buys a platter of precut fruit for $9.95 and 1.6 pounds of red grapes that you have you spent the same amount of money how much do the grapes cost per pound

User AreToo
by
8.1k points

1 Answer

3 votes

Answer:

$2.80 per pound

Explanation:

You spent:

$7.71 + 2.4 lb of grapes at x $/lb

Simplify to: $7.71 + $2.4x (Notice how pounds cancelled out, leaving just dollars in the second term. Now both terms are $, which they need to be.)

Your brother spent $9.95 + $1.6x.

It says you each spent the same amount, so you get to set those two expressions equal to each other:

7.71 + 2.4x = 9.95 +1.6x

Group terms:

(2.4x - 1.6x) = (9.95 - 7.71)

0.8x = 2.24

x = 2.24/0.8 = $2.80 per pound for the grapes.

You can check your work in both what you spent and what your brother spent, and you'll see that you each spent $14.43.

User SiiilverSurfer
by
8.5k points