Answer:
$2.80 per pound
Explanation:
You spent:
$7.71 + 2.4 lb of grapes at x $/lb
Simplify to: $7.71 + $2.4x (Notice how pounds cancelled out, leaving just dollars in the second term. Now both terms are $, which they need to be.)
Your brother spent $9.95 + $1.6x.
It says you each spent the same amount, so you get to set those two expressions equal to each other:
7.71 + 2.4x = 9.95 +1.6x
Group terms:
(2.4x - 1.6x) = (9.95 - 7.71)
0.8x = 2.24
x = 2.24/0.8 = $2.80 per pound for the grapes.
You can check your work in both what you spent and what your brother spent, and you'll see that you each spent $14.43.