92.1k views
2 votes
Frankie sells the eggs that the chickens lay. She has 80 chickens. Each chicken lays 5 eggs a week. Frankie gives each chicken 100 g of chicken feed per day. A 20 kg bag of chicken feed costs £15. Calculate the cost of chicken feed for every 10 eggs £​

1 Answer

4 votes

Answer:

£1.05

Explanation:

Number of eggs produced per week: 80 chickens x 5 eggs/chicken/wk = 400 eggs/wk

100 g = 0.10 kg

Cost of feed per day: 0.10 kg/chicken/day x 80 chickens = 8 kg feed/day

Cost of feed per week: 8 kg feed/day x 7 day/wk = 56 kg/wk

Cost of feed per kg: £15/20 kg = £0.75/kg

Cost of feed per egg: 1 wk/400 eggs x 56 kg feed/wk x £0.75/kg = £0.105/egg

Cost of feed for every 10 eggs:

£0.105/egg x 10 eggs = £1.05

User Cbalos
by
8.1k points