Answer:
£1.05
Explanation:
Number of eggs produced per week: 80 chickens x 5 eggs/chicken/wk = 400 eggs/wk
100 g = 0.10 kg
Cost of feed per day: 0.10 kg/chicken/day x 80 chickens = 8 kg feed/day
Cost of feed per week: 8 kg feed/day x 7 day/wk = 56 kg/wk
Cost of feed per kg: £15/20 kg = £0.75/kg
Cost of feed per egg: 1 wk/400 eggs x 56 kg feed/wk x £0.75/kg = £0.105/egg
Cost of feed for every 10 eggs:
£0.105/egg x 10 eggs = £1.05