57.6k views
8 votes
a shop sells fruit chen pays 2.35 megan buys 2 apples and 1 banana she pays 1.25 how much does one banana cost​

User Suran
by
5.1k points

1 Answer

3 votes

Answer: £1.10

Explanation:

Heres the complete question:

A shop sells fruit. Chen buys 2 apples and 3 bananas. He pays £2.35. Megan buys 2 apples and 1 banana. She pays £1.25. How much does one banana cost​?

Let the cost of one apple be a.

Let the cost of one banana be b.

Therefore, we can form the question into an equation as:

2a + 3b = 2.35

2a + b = 1.25

Subtract the equation from one another.

2b = 2.20

b = 2.20/2

b = 1.10

Therefore, a banana cost £1.10

User Manojkumar Khotele
by
4.5k points