203k views
3 votes
A 9-pack of tickets to the zoo costs $64.44. What is the unit price?

User Juffel
by
8.4k points

1 Answer

7 votes

The unit price would be the price of one ticket, so you would take 64.44 and divide by 9 to get the price of on ticket. You would get $7.16

User Defus
by
7.8k points

No related questions found