26.6k views
7 votes
2. A car travels 60 km in 36 minutes. At the same average speed, how far will it travel

in 1 hour 12 minutes?​

2 Answers

6 votes

Answer:

120km

Explanation:

We could compute the car's speed by going:

V = 60km / 36min

And then compute the distance over 1hour 12 minutes (equal to 72min):

D = V * 72min

But we can do it in one step:

D = 60km / 36min * 72min = 60km * 72min / 36min = 60km * (72min / 36min) = 60km * 2 = 120km

User Stanimir Dimitrov
by
6.9k points
0 votes

Answer:

The car will travel 120 km in 1 hour 12 minutes.

Explanation:

Divide the average speed by the minutes.

60 km ÷ 36 minutes = 15/9 km/min.

Multiply that by the travel time.

15/9 × 72 (72 is 1 hour 12 minutes converted to minutes).

15/9 × 72 = 120.

Hope this helps. :)