Final answer:
The solution to the problem involves setting up and solving a system of linear equations. After this process, we find that the cost of one shirt is $20 and the cost of one pair of jeans is $40.
Step-by-step explanation:
The question is about solving a system of linear equations. In this case, we have:
- 5s + 3j = $220 - This means that 5 shirts and 3 pairs of jeans cost $220
- 6s + 2j = $200 - This means that 6 shirts and 2 pairs of jeans cost $200
If you multiply the second equation by 1.5, and subtract the first equation from it, you get:
9s + 3j = $300
Subtracting the equations:
9s - 5s = $300 - $220
This gives us 4s = $80 and therefore each shirt, s, costs $20 when divided.
To then find the cost of the jeans, j, substitute the cost of the shirt, $20, into the first equation:
5($20) + 3j = $220
Simplify to find that j, or the cost of each pair of jeans, is $40.
So, the cost of one shirt is $20 and the cost of one pair of jeans is $40.
Learn more about Solving System of Linear Equations