182k views
5 votes
If David bought 12 pencils for $3.00. How much did 1 pencil cost?

User Ashey
by
8.4k points

2 Answers

3 votes
Answer:
$.65

We divide $3.00 by 12 which gets us $.65.

Hope you understand!
User Fadedbee
by
8.8k points
1 vote

Explanation:

get the cost of 12 pencil and divide by those 12 pencils to get the cost of 1 pencil

User Kthompso
by
8.4k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.