48.3k views
2 votes
At Nancy's Nuttery, it costs $9 for 6 kilograms of peanuts. At this rate, what amount of peanuts costs $3?

(a) Let A be the unknown amount of peanuts (in kilograms). Using the values below, create a proportion that can be used
to find A.
Values:
Check
A
0
9
0
0
6

User Leemour
by
8.0k points

1 Answer

2 votes

Explanation:

I don't know what the information below "Values:" is and means.

but we can solve this by using the given ratio :

$9 / 6 kg = 9/6 $/kg

as 6 kg cost $9.

how many kg cost $3 ?

well, what do have to multiply $9 with to get $3 ?

right, ⅓ is that factor.

to keep the overall value and information of a ratio (or any form of fraction), we need to multiply both sides (numerator and denominator) by the same factor.

so,

⅓/⅓ × 9/6 $/kg = (9/3) / (6/3) $/kg = 3/2 $/kg

as this result tells us : 2 kg cost $3.