164k views
3 votes
Winnie s food coast 2$.85 for 5 can how much would 11 cans cost ?

1 Answer

5 votes

Answer:

Explanation:

To find out how much 11 cans would cost, we can set up a proportion based on the given information:

Cost of 5 cans = $2.85

To find the cost of 1 can, divide the total cost by the number of cans:

Cost of 1 can = $2.85 / 5 = $0.57

Now that we know the cost of 1 can, we can multiply it by the number of cans we want to find the total cost:

Total cost of 11 cans = $0.57 * 11 = $6.27

Therefore, 11 cans would cost $6.27.

User Zhi Rui
by
8.6k points