Answer:
Explanation:
To find out how much 11 cans would cost, we can set up a proportion based on the given information:
Cost of 5 cans = $2.85
To find the cost of 1 can, divide the total cost by the number of cans:
Cost of 1 can = $2.85 / 5 = $0.57
Now that we know the cost of 1 can, we can multiply it by the number of cans we want to find the total cost:
Total cost of 11 cans = $0.57 * 11 = $6.27
Therefore, 11 cans would cost $6.27.