Answer:
You save $0.41
Explanation:
0.75 x 6 = 4.50
It would cost $4.50 to buy 6 cans at the price of $0.75 per can.
4.50 - 4.09 = 0.41
You save $0.41 cents by buying six cans and getting the salve price.
$0.75(6) - $4.09 = $4.50 - $4.09 = $0.41
$0.41/6 cans = 7¢/can
9.4m questions
12.2m answers