161k views
4 votes
Soup is on sale at six cans for $4.09. The cost of an individual can of soup is $0.75. How much do you save per can if you buy six cans and get the sale price?

User Ishaq Khan
by
7.9k points

2 Answers

6 votes

Answer:

You save $0.41

Explanation:

0.75 x 6 = 4.50

It would cost $4.50 to buy 6 cans at the price of $0.75 per can.

4.50 - 4.09 = 0.41

You save $0.41 cents by buying six cans and getting the salve price.

User Stevesw
by
8.5k points
4 votes

Answer:

$0.75(6) - $4.09 = $4.50 - $4.09 = $0.41

$0.41/6 cans = 7¢/can

User Mantrum
by
8.0k points

No related questions found