Answer: 3.41
Step-by-step explanation: Andrew buys 23.21 gallons of gas for $79.35. 79.35 divided by 23.21 = 3.41878500646Rounded to the nearest Hundredth = 3.41 dollars per gal.
*edited*
Answer:
he paid 23.21 gallons for $79.35
price per gallon: 79.35/23.21=3.418785...=$3.41
9.4m questions
12.2m answers