167k views
3 votes
Pls help, this is 7th grade math.

Pls help, this is 7th grade math.-example-1

2 Answers

2 votes

Answer: 3.41

Step-by-step explanation: Andrew buys 23.21 gallons of gas for $79.35.


79.35 divided by 23.21 = 3.41878500646

Rounded to the nearest Hundredth = 3.41 dollars per gal.

*edited*

User Jabroni
by
8.7k points
2 votes

Answer:

he paid 23.21 gallons for $79.35

price per gallon: 79.35/23.21=3.418785...=$3.41

User Burhan Khanzada
by
7.9k points

No related questions found