92.8k views
4 votes
A gallon of milk cost $2.88. what is the cost per pint

1 Answer

3 votes

Answer:

the cost per pint of milk is $0.36.

Explanation:

There are 8 pints in a gallon. To find the cost per pint, you would divide the cost of a gallon by the number of pints:

Cost per pint = Cost of a gallon / Number of pints in a gallon

Cost per pint = $2.88 / 8 pints = $0.36 per pint

User Tiritea
by
8.6k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.