Answer:
the cost per pint of milk is $0.36.
Explanation:
There are 8 pints in a gallon. To find the cost per pint, you would divide the cost of a gallon by the number of pints:
Cost per pint = Cost of a gallon / Number of pints in a gallon
Cost per pint = $2.88 / 8 pints = $0.36 per pint