98.6k views
0 votes
PLEASE HELPPP I NEED THIS DONE ASAP!!!

SHOW YOUR WORK and explain how you can determine which is a better deal: 8 pounds of rice for $10.40 or 10 pounds of rice for $12.00?​

User Recvec
by
8.9k points

1 Answer

5 votes

To determine which is a better deal, we'll calculate the cost per pound for each option.

For 8 pounds of rice at $10.40:

Cost per pound = Total cost / Total pounds

Cost per pound = $10.40 / 8 pounds = $1.30 per pound

For 10 pounds of rice at $12.00:

Cost per pound = Total cost / Total pounds

Cost per pound = $12.00 / 10 pounds = $1.20 per pound

Comparing the two costs per pound, you can see that 10 pounds of rice for $12.00 is the better deal, as it costs $1.20 per pound compared to $1.30 per pound for 8 pounds of rice. So, buying the 10-pound option is more cost-effective.

User Flayn
by
8.2k points

No related questions found