36.2k views
2 votes
Arianna bought 4 notebooks for $9. 0. What is the cost per notebook?

1 Answer

3 votes

Answer:


c=2.25

Explanation:

To find the cost per notebook we simply have to find the unit cost.

Formula to calculate the unit cost:


(price)/(quantity) =c
Substitute and solve:

(9)/(4) =9/4=2.25

c=2.25

Therefore 1 notebook costs 2.25$.

I hope this helps.

User Igelgrun
by
8.2k points

Related questions

1 answer
2 votes
196k views