83.1k views
1 vote
A 50-pound bag of grass seeds sells for $195.50. What is the unit price?

A) $2.57 per pound
B) $0.39 per pound
C) $0.26 per pound
D) $3.91 per pound

1 Answer

1 vote

Answer:

D. $3.91 per pound

Explanation:

Unit price per pound:

= $195.50 / 50 pound

= $3.91 per pound

Thanks.

User Andrei F
by
7.7k points

No related questions found