98.8k views
3 votes
We paid 7.40 dollars for 5 punds of grapes what is the unit rate?

2 Answers

4 votes

Answer:

the unit rate is $1.48 per pound. This means that each pound of grapes costs $1.48.

Explanation:

To find the unit rate, we need to determine the cost per pound of grapes.

In this case, we paid $7.40 for 5 pounds of grapes.

To find the cost per pound, we divide the total cost by the number of pounds:

$7.40 ÷ 5 pounds = $1.48 per pound

User Hamza Haddad
by
9.0k points
5 votes

Answer:

$7.40 for 5 pounds of grapes, what is the unit rate?

unit price:

if 5 books costs $7,40→ one book costs 7.4/5=$1.48

Explanation:

User Laughton
by
7.7k points

Related questions

asked Apr 7, 2024 117k views
Hugemeow asked Apr 7, 2024
by Hugemeow
7.9k points
1 answer
0 votes
117k views
2 answers
5 votes
181k views
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories