7.4k views
4 votes
Which set of paper towels is the better buy? 9 rolls for 8.73 or 14 rolls for 12.32

User Ray Salemi
by
8.0k points

1 Answer

6 votes

14 rolls.

You divide to get the unit price:

8.73 divided by 9 = .97 cents per roll

12.32 divided by 14 = .88 cents per roll

.88 cents is less than .97

Therefore, to get 14 rolls for 12.32 is the better/ cheaper buy

User Aestrro
by
7.9k points

No related questions found