menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Mr. Smith bought several drink boxes for $0.50 each and a bag of apples for $2.39. The total cost of his purchase was $5.89. Write an equation and solve to find out how many drink boxes Mr. Smith bought.
asked
Mar 11, 2022
191k
views
16
votes
Mr. Smith bought several drink boxes for $0.50 each and a bag of apples for
$2.39. The total cost of his purchase was $5.89. Write an equation and solve to
find out how many drink boxes Mr. Smith bought.
Mathematics
high-school
Lynob
asked
by
Lynob
8.0k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
9
votes
Answer:
10.51
Explanation:
YOUR WELCOME!
Vivek Pawar
answered
Mar 16, 2022
by
Vivek Pawar
7.5k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
8.6m
questions
11.2m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org