151k views
5 votes
Light bulbs cost £2.30 each.

Yasmin buys as many as she can with £20.
How much change should she get?

User Rednafi
by
8.2k points

1 Answer

3 votes

Answer:

60 Pence

Explanation:

One lightbulb costs £2.30, meaning if Yasmin paid with £20, she had to have bought less than 10 lightbulbs. This means the number of lightbulbs she bought, or “x”, is less than 10.


To find out how many lightbulbs Yasmin bought, we need to divide 20 by 2.30, or 2.3.


20/2.3 ≈ 8


20 divided by 2.3 is approximately equal to 8. To find the change Yasmin received, we need to multiply 2.3 by 8 to find the actual amount she spent on the lightbulbs, and then we need to subtract that product from 20.


2.30 * 8 = 19.40


20 - 19.40 = £0.60


So, Yasmin received £0.60, or 60 Pence, in change.

User Carl Binalla
by
8.2k points