175k views
4 votes
Please help! Check the picture (mechanical waves & sound). I already finished a little bit of it.

Please help! Check the picture (mechanical waves & sound). I already finished-example-1
User Evyatar
by
8.2k points

1 Answer

3 votes

Answer:

To determine the number of waves inside the pipe and the length of the pipe at each resonance, we can use the formula:

L = (2n - 1) * λ / 4

Where L is the length of the pipe, n is the number of waves inside the pipe, and λ is the wavelength.

Given that the frequency of the tuning fork is 640 Hz, we can find the wavelength using the formula:

λ = v / f

Where v is the speed of sound in air, which is approximately 343 m/s at room temperature.

Converting the frequency to cycles per second (cps):

f = 640 Hz = 640 cps

Converting the speed of sound to cm/s:

v = 343 m/s = 34300 cm/s

Now we can calculate the wavelength:

λ = v / f = 34300 cm/s / 640 cps = 53.59375 cm

Using the formula mentioned earlier, we can find the length of the pipe at each resonance:

1st resonance:

L = (2 * 1 - 1) * 53.59375 cm / 4 = 0.25 * 53.59375 cm = 13.3984375 cm

2nd resonance:

L = (2 * 2 - 1) * 53.59375 cm / 4 = 0.75 * 53.59375 cm = 40.1953125 cm

3rd resonance:

L = (2 * 3 - 1) * 53.59375 cm / 4 = 1.25 * 53.59375 cm = 66.9921875 cm

4th resonance:

L = (2 * 4 - 1) * 53.59375 cm / 4 = 1.75 * 53.59375 cm = 93.7890625 cm

5th resonance:

L = (2 * 5 - 1) * 53.59375 cm / 4 = 2.25 * 53.59375 cm = 120.5859375 cm

17th resonance:

L = (2 * 17 - 1) * 53.59375 cm / 4 = 8.25 * 53.59375 cm = 442.3828125 cm

Therefore, the length of the pipe at each resonance is as follows:

1st resonance: 13.3984375 cm

2nd resonance: 40.1953125 cm

3rd resonance: 66.9921875 cm

4th resonance: 93.7890625 cm

5th resonance: 120.5859375 cm

17th resonance: 442.3828125 cm

Step-by-step explanation:

User Kano
by
8.5k points

No related questions found