51.3k views
1 vote
you can buy jars of the same jar in two sizes. large jar = 540g for £4.10. small jar = 360g for £2.81. by considering the price of honey per penny, work out which jar is the best value for money?

User Angel
by
7.4k points

1 Answer

2 votes

Answer:

large sizes

Explanation:

By calculating per grams of jar

large sizes: 4.1/540=0.007592592593 per grams

small sizes: 2.81/360=0.007805555556 per grams

thus, large sizes is best value for money

User Wonu Wns
by
8.9k points