144k views
0 votes
A 2-yard piece of twine costs $13.98. what is the price per foot

1 Answer

5 votes

Answer:

$2.33

Explanation:

We Know

1 yard = 3 feet

2 yards = 6 feet

2 yards (6 feet) = $13.98

1 foot = ?

We Take

13.98 ÷ 6 = $2.33

So, the price per foot is $2.33

User Prudence
by
8.4k points