191k views
5 votes
If one jar has 198.4g and costs £2.49 and the second jar has 425.2g and costs £3.50 which is the best one to buy

User Larpo
by
8.3k points

1 Answer

2 votes

Answer:

First jar: £2.49/198.4 g = £.0126/g

Second jar: £3.50/425.2 g = £.0082/g

The second jar is the better buy.

User Alexander Popov
by
7.5k points