50.8k views
2 votes
1 kilogram of pineapple is $4.50. What is the unit price per 100 grams?

1 Answer

2 votes

To find the unit price per 100 grams, we divide the price of 1 kilogram by 10 (since there are 10 100-gram units in 1 kilogram).

$4.50 / 10 = $0.45

The unit price per 100 grams is $0.45.

User Auramo
by
9.4k points

No related questions found