To calculate the ending inventory using the weighted-average cost method, we need to find the average unit cost first.
Total cost of beginning inventory = 520 units * $2.38/unit = $1,241.60
Total cost of purchase = 360 units * $2.77/unit = $997.20
Total units = beginning inventory + purchase = 520 units + 360 units = 880 units
Total cost = cost of beginning inventory + cost of purchase = $1,241.60 + $997.20 = $2,238.80
Weighted-average unit cost = total cost / total units = $2,238.80 / 880 units ≈ $2.5455
Ending inventory = total units - units sold = 880 units - 610 units = 270 units
Ending inventory value = ending inventory * weighted-average unit cost = 270 units * $2.5455/unit ≈ $688.97
Therefore, the ending inventory, assuming weighted-average cost, would be approximately $689.