153k views
0 votes
A 7-pound bag of flour costs $5. 20. What is the unit price, rounded to the nearest cent?

User Zakk Diaz
by
8.3k points

1 Answer

2 votes

$0.74

==========

The unit price is the cost per unit of a product.

In this case, we have a 7-pound bag of flour that costs $5.20. To find the unit price, we need to divide the total cost by the number of units.

  • $5.20 ÷ 7 = $0.743

Rounded to the nearest cent, the unit price of the flour is $0.74.

So, the unit price of the 7-pound bag of flour is $0.74.

User Himanth
by
8.8k points

No related questions found