128k views
2 votes
An 8-pack of corn dogs costs $4. 96. What is the unit price?

User Wanaryytel
by
7.5k points

1 Answer

3 votes

Answer:

  • $0.62

==========

The unit price is the cost of one item or unit.

To find the unit price of an 8-pack of corn dogs, you need to divide the total cost by the number of units in the pack.

In this case, divide $4.96 by 8.

  • $4.96 ÷ 8 = $0.62

Therefore, the unit price of the corn dogs is $0.62.

User Jturolla
by
7.9k points

No related questions found