123k views
1 vote
Margie and her sister wanted to purchase a bag of popcorn for movie night. They compared the prices and sizes of four bags of popcorn.

Pop-A-Lot Pop Kornz Pop-arazzi Kernels Popcorn
Size 9 ounces 5 ounces 15 ounces 7 ounces
Cost $4.32 $3.00 $8.25 $3.22


Part A: Calculate the corresponding unit rate for each package. (2 points)

Part B: Interpret what the unit rates found in Part A represent. (1 point)

Part C: Choose which package is the best buy. (1 point)

User Dynamitem
by
7.9k points

1 Answer

3 votes

Answer:

Please see below.

Explanation:

Part A:

4.32/9 = .48

3.00/5 = .6

8.25/15 = .55

3.22/7 = .46

Part B:

The unit rate is the cost per ounce of popcorn.

Part C:

The best buy is the last option. It only costs $0.46 per ounce while all the other options are more expensive per ounce.

Helping in the name of Jesus.

User Deluar Hossen
by
8.0k points