71.8k views
1 vote
Margie and her sister wanted to purchase a bag of popcorn for movie night. They compared the prices and sizes of four bags of popcorn.

Pop-A-Lot Pop Kornz Pop-arazzi Kernels Popcorn
Size 8 ounces 12 ounces 11 ounces 6 ounces
Cost $4.32 $7.44 $6.27 $4.38


Part A: Calculate the corresponding unit rate for each package. (2 points)

Part B: Interpret what the unit rates found in Part A represent. (1 point)

Part C: Choose which package is the best buy. (1 point)

User Pattu
by
8.0k points

1 Answer

3 votes

Answer:

See below.

Explanation:

Size: 8 ounces 12 ounces 11 ounces 6 ounces

Cost: $4.32 $7.44 $6.27 $4.38

A.

$4.32 / ( 8 oz) = $0.54/oz

$7.44 / (12 oz) = $0.62/oz

$6.27 / (11 oz) = $0.57/oz

$4.38 / (6 oz) = $0.73/oz

B.

Each unit rate is the cost of 1 ounce of popcorn. The lower the unit rate, the better the deal.

C. The best buy is the package with the lowest unit rate.

The best buy is the 8-oz package for $4.32 corresponding to $0.54/oz.

User Alberto Monteiro
by
7.8k points