Answer:
See below.
Explanation:
Size: 8 ounces 12 ounces 11 ounces 6 ounces
Cost: $4.32 $7.44 $6.27 $4.38
A.
$4.32 / ( 8 oz) = $0.54/oz
$7.44 / (12 oz) = $0.62/oz
$6.27 / (11 oz) = $0.57/oz
$4.38 / (6 oz) = $0.73/oz
B.
Each unit rate is the cost of 1 ounce of popcorn. The lower the unit rate, the better the deal.
C. The best buy is the package with the lowest unit rate.
The best buy is the 8-oz package for $4.32 corresponding to $0.54/oz.