14.3k views
5 votes
If 4 eggs cost 2.75 12 eggs will cost

User Dpedoneze
by
8.2k points

2 Answers

5 votes

Explanation :

To determine the cost of 12 eggs, we can set up a proportion. Let the cost of 12 eggs be represented by x.

We can set up the following proportion:

4 eggs / 2.75 = 12 eggs / x

To find x, we can cross multiply and then solve for x:

4 * x = 12 * 2.75

4x = 33

Dividing both sides by 4:

x = 8.25

Therefore, the cost of 12 eggs will be $8.25.

User ScubaFun
by
7.8k points
2 votes

Answer:

8.25

Explanation:

4 eggs = 2.75

12 eggs = ?

We Take

2.75 x 3 = 8.25

So, 12 eggs cost 8.25.

User Juankysmith
by
8.5k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories