Answer:
Gloria should sell at the 10 dozen apples as she'd make $41.25.
This amount is $2.25 greater than the amount she'd make from selling 10 dozen apples at the town grocery store.
Explanation:
Note that a dozen is a set of 12.
Therefore, we can determine the amount of apples in 10 dozen by multiplying the amount of dozens by the total number of apples in a dozen:
10 dozen apples = dozen quantity * amount in a dozen
10 dozen apples = 10 * 12
10 dozen apples = 120
Thus, 10 dozen of apples is 120 as 10 * 12 = 120
Step 1: Determine Gloria's earnings at the grocery store from selling 10 dozen apples:
- We can allow x to represent Gloria's earnings from 10 dozen apples (i.e. 120) at the town grocery store
We can find Gloria's earnings from selling 10 dozens at the store by creating a proportion where:
- one ratio relates Gloria's earnings from selling 20 apples at the town grocery store,
- and the other ratio relates Gloria's earnings from selling 10 dozen apples at the town grocery store.
$6.50 / 20 apples = $e / 120 apples
(6.50 / 20 = e / 120) * 120
(6.50 / 20) * 120 = e
$39 = e
Thus, Gloria would earn $39 from selling 10 dozen apples at the town grocery store.
Step 2: Determine Gloria's earnings at the farmer's from selling 10 dozen apples:
- Now, we can let y to represent Gloria's earnings, but now it represents her earnings at the farmer's market.
Similar to Step 1, we can find Gloria's earnings from selling 10 dozen apples by creating a proportion where:
- one ratio relates Gloria's earnings from selling 24 apples at the farmer's market,
- and the other ratio relates Gloria's earnings from selling 10 dozen apples at the farmer's market.
$8.25 / 24 apples = $y / 120 apples
8.25 / 24 = y / 120) * 120
(8.25 / 24) * 120 = y
41.25 = y
Thus, Gloria would earn $41.25 from selling 10 dozen apples at the farmer's market.
Since this is the greater amount, she should sell at the farmer's market to earn more money
Step 3: Find the difference between Gloria's earnings from selling 10 dozen apples at both the town grocery store and the farmer's market:
Finding the difference of Gloria's earnings from selling 10 dozen apples at both locations will tell us how much more she'd make at the farmer's market:
Difference = 41.25 - 39
Difference = 2.25
Thus, Gloria would make $2.25 more from selling 10 dozen apples at the farmer's market instead of at the town grocery store.