Answer:
see explanation
Explanation:
note that 1 dozen = 12
then 10 dozen = 10 × 12 = 120
she has 120 apples for sale
$6.50 for every 20 apples , then
120 ÷ 20 = 6 ← number of ' 20's ' for sale
6 × $6.50 = $39 ← money made
$8.25 for every 24 apples for sale , then
120 ÷ 24 = 5 ← number of ' 24's' for sale
5 × $8.25 = $41.25
$41.25 - £39 = $2.25
she should sell her apples at the farmer's market to make the most money
she would earn $2.25 more selling her apples here than at the grocery store.