227k views
1 vote
Anna has purchased 3 pounds of rice from the market for $21. What is the function that defines the cost of rice as a function of weight in pounds?

User Sukhrob
by
8.1k points

1 Answer

2 votes
First find the cost per pound by dividing $21 by 3 pounds. 21/3=7

C(x) = 7x where x is the number of pounds
User Tklg
by
7.9k points

No related questions found