31.2k views
4 votes
The Book Club purchased a bundle of 8 books for $79.60. Calculate the unit rate per book.

User Dotjoe
by
7.8k points

2 Answers

0 votes
Answer:
$9.95 for 1 book
Explanation:
$79.60 ÷ 8
=$9.95
User Anderson Imes
by
7.7k points
3 votes

Answer:

$9.95 for 1 book

Explanation:

$79.60 ÷ 8

=$9.95

User Reydel Leon
by
8.2k points

No related questions found