Answer:
Unit price = $0.50 per ounce
Explanation:
In order to find the unit price in dollars per ounce, we can create two proportions relating price and volume and we'll allow d to represent the dollars:
$26.40 / 52.8 oz = $d / 1 oz
26.40 / 52.8 = d
0.50 = d
Thus, the unit price is $0.50 per ounce (you can also write it as $0.50/oz where the / essentially represents the per).