68.7k views
5 votes
Alan sells 52.8 ounces of lemonade for a total of $26.40.

Find the unit price in dollars per ounce.
If necessary, round your answer to the nearest cent.
X

User Paul Farry
by
8.5k points

1 Answer

4 votes

Answer:

Unit price = $0.50 per ounce

Explanation:

In order to find the unit price in dollars per ounce, we can create two proportions relating price and volume and we'll allow d to represent the dollars:

$26.40 / 52.8 oz = $d / 1 oz

26.40 / 52.8 = d

0.50 = d

Thus, the unit price is $0.50 per ounce (you can also write it as $0.50/oz where the / essentially represents the per).

User Israa
by
8.2k points

No related questions found