82.9k views
19 votes
If 30 ounces of cereal costs $2.49, what is the cost per
ounce?

User Dmusial
by
4.8k points

2 Answers

4 votes

Answer:

0.08

Explanation:

2.49 divided by 30 gives you 0.08 so it's 8 cents per ounce

User Jon Artus
by
4.5k points
1 vote

Answer:

the answer .08

Explanation:

User Eray Alparslan
by
5.3k points